Po wybuchu pandemii było ciężko, choć wielu ludzi odczuło, że publiczne pieniądze wpadają do ich kieszeni. Potem już było coraz gorzej. Galopująca inflacja, zmiany podatkowe w tzw. Polskim Ładzie, a w końcu – wojna. Polacy drżą o swoje bezpieczeństwo finansowe, a ogromnej grupie z nas nie wystarcza do pierwszego – wynika z badań GFK dla firmy Flexee.

Do niepewności finansowej Polaków przyczyniły się najbardziej regulacje podatkowe, a w konsekwencji pesymizm konsumencki. Dwie trzecie z nas odczuwa stres finansowy związany z regulacjami Polskiego Ładu – powiedziała Katarzyna Żakowska, dyrektor w GFK prezentując na konferencji prasowej wyniki badań.

– Pesymizm konsumencki jest coraz większy. Kolejne badania pokazują lawinowe przyrosty pesymizmu – dodała.

Przypomnijmy, że tzw. Polski Ład okazał się gigantycznym skandalem, jakiego nie doświadczyło pewnie żadne państwo w Europie od dobrego stulecia. Stało się tak ze względu na niejasność i niespójność uchwalonych pospiesznie przepisów. Ludzie, którzy mieli na nim zyskać, jak np. emeryci – stracili. Ci, którzy mieli być mocniej opodatkowani – zyskali. Księgowi nie rozumieli jak i co mają księgować, pogubiły się urzędy skarbowe. Teraz przepisy są odkręcane, ale co z nich wyjdzie – jeszcze nie wiadomo. Ale ludzie wciąż żyją w stresie finansowym.

Dodaj komentarz